Bankové karty

23.6.2023

Virtuálne predplatené platobné karty využívajú obchodníci

Virtuálne predplatené platobné karty využívajú obchodníci

Banky vsadili na digitálne debetky a jednorázové karty

Plastová karta začína byť takmer prežitok, veď platby sa presúvajú do mobilov a mobilných peňaženiek. Stávajú sa virtuálnymi. Virtuálnu podobu však začínajú mať aj predplatené či vernostné karty.

Odborníci predpovedajú, že trh s virtuálnymi kartami vzrastie do roku 2028 o viac ako 19 percent na 37 miliárd dolárov, píše sa v nedávnej štúdii spoločnosti ResearchAndMarkets. Predpoklady sú postavené na rastúcom trende digitalizácie platieb, online bankovníctva a nakupovania cez internet.

Na tomto trende sa môžu zviesť aj virtuálne predplatené karty, tvrdí v blogu Nikunj Gundaniya, produktový manažér webu Digipay.guru. Ako dôkaz uvádza celý arzenál výhod týchto virtuálnych predplatených kariet.

Výhody predplatených kariet

V prvom rade, tieto karty si založíte jednoducho, cez web svojej banky či predajcu alebo cez aplikáciu. Virtuálna predplatená karta nie je viazaná na žiadny účet v banke. Kartu dobíjate ľubovoľnou sumou z vášho účtu alebo inej platobnej karty cez internet. Karta je vydávaná bezplatne a neplatia sa za ňu ani žiadne mesačné poplatky a dá sa vložiť do hocijakej mobilnej peňaženky ako je Goole Pay či Apple Pay.

Navyše, niektoré z takýchto kariet majú aj nižšie transakčné poplatky a výhodnejšie kurzy mien pri medzinárodných transakciách ako bežné platobné karty. Také predplatené karty vydáva napríklad online banka Revolut.

Na druhej strane, s virtuálnymi kartami môžu byť spojené poplatky za nabitie kreditom či pri výbere z bankomatov, uvádza web cardrates.com.

V západnej Európe tieto karty využívajú napríklad online obchodníci v rámci lojalitných programov. Využitie však majú aj vo verejnej doprave pri platení cestovného.

Naopak, spornou výhodou tejto karty je, že ju dostane aj človek bez skúmania jeho kreditnej histórie. Môže to byť síce výhodou pre mladých ľudí, ktorí by nedostali kreditnú kartu, ale táto karta ich môže viesť k nezodpovednému míňaniu.

Pohľad odborníka je skeptickejší

O svetlej budúcnosti digitálnych predplatených kariet nie sú presvedčení všetci odborníci v kartovom biznise. Aspoň nie na Slovensku.

 „Je to len sofistikovaný názov vernostnej karty v elektronickej podobe,” vysvetľuje Peter Géc, predseda Združenia pre bankové karty. Na Slovensku takého karty vydávajú napríklad supermarkety, ale aj obchodník s elektronikou.

Peter Géc si nemyslí, že tieto elektronické vernostné karty nahradia na Slovensku klasické platobné karty. Tie vernostné totiž fungujú len na zbieranie bodov a zľavy za tovar. Nie sú to reálne peniaze, a preto sa nedajú presúvať na iné účty či využiť v iných obchodoch. To je rozdiel medzi tým, ako tieto karty fungujú v zahraničí. Tam sa „nabíjajú“ reálnymi peniazmi.

Medzi nevýhodami spomína Peter Géc aj to, že vydavateľ virtuálnej vernostnej karty platí za každú kartu, i keď ju klient nepoužíva. Naopak výhodou je, že karta nie je plastová, takže je pre emitenta lacnejšia.

Banky vsadili na virtuálne debetky a kreditky

Na Slovensku virtuálne predplatené karty vydávajú najmä obchodníci v rámci vernostných programov, banky sa sústredili skôr na virtuálne debetky a kreditky alebo na jednorázové online karty.

Tie sa využívajú najmä na online nákupy, majú jednorázové číslo karty, ktoré sa mení, takže nemôže byť zneužité zlodejmi.

Napríklad 365.bank má v ponuke digitálnu platobnú kartu, ktorá má svoje číslo, platnosť a aj ochranný CVV kód. Funguje v zásade rovnako ako bežná plastová platobná karta, ale nemá fyzickú podobu.

„Vďaka svojim výhodám je u klientov stále obľúbenejšia, z celkového počtu vydaných platobných kariet, predstavujú digitálne karty takmer 45%,” uvádza Linda Valko Gáliková, hovorkyňa 365.banky. Digitálna karta je zároveň ekologická, keďže šetrí používanie plastov a tým aj prírodu a nezavadzia peňaženke.

„Klienti ju najčastejšie využívajú pri platbách na internete, vzhľadom na jej vysokú bezpečnosť,” hovorkyňa 365.banky. Virtuálnu debetku dostanete aj v mBanke, digitálnu kreditku zase ponúka VÚB.

 Jednorázová digitálna karta

Tatra banka ponúka klientom okrem digitálnej kreditnej karty aj možnosť vytvoriť si jednorazové číslo karty v mobilnej aplikácii prípadne v internet bankingu. Slúži na jednu platbu pri nákupoch na internete a nie je ho možné použiť opakovane na ďalšie nákupy. „Je na klientovi, či si ho vygeneruje z debetnej alebo kreditnej karty,“ dodáva Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky.

S jednorazovou kartou v Tatra banke nie sú spojené žiadne poplatky. Podobne aj aktivácia digitálnej karty v 365.bank je bez poplatku.

 FOTO: Adobe