Technológie

8.7.2021

Spolupráca bánk a fintechov v platobnom biznise sa prehlbuje

Spolupráca bánk a fintechov v platobnom biznise sa prehlbuje

Bratislava, 8. júl 2021 – Keď chce človek previesť peniaze do zahraničia mimo EÚ, napríklad hotelu vo svojej dovolenkovej destinácii, tie často na účet prijímateľa putujú niekoľko dní. Navyše idú cez takzvané korešpondenčné banky. Takže na ceste sa k platbe pribaľujú ďalšie poplatky.

Tento systém si všimli aj finančno-technologické firmy (fintechy), ktoré ho chcú zjednodušiť, zlacniť a stransparentniť prípadne aj zautomatizovať.

Doteraz hrali pri cezhraničných platbách veľkú rolu najmä globálne banky s medzinárodným pokrytím. Tie sa nedajú obísť ani teraz. Fintechy preto majú dve spôsoby ako medzinárodné platby vykonávať lacnejšie a rýchlejšie. Môžu využívať vlastnú platobnú infraštruktúru, ktorej budovanie je nákladné, alebo spolupracovať s tou bankovou. Finančné domy používajú systém SWIFT.

Rastúci trh

Najmä pri firemných klientoch sa rozhodli pre spoluprácu. Trh s B2B cezhraničnými platbami je pritom obrovský. Juniper research odhaduje, že len v tomto roku už prekročili hranice platby medzi firmami v počte 14 miliárd. Spoločnosť Ernst and Young odhaduje, že cezhraničné platby rastú tempom 5% ročne.

Medzi fintechmi špecializujúcimi sa na cezhraničné platby je silná firma Wise. Ročne prepošle sumu 72 miliárd dolárov od firmy k firme. Ide najmä o menšie a stredne veľké spoločnosti. Firma používa blockchainovú technológiu, ktorá umožňuje robiť platby rýchlejšie. Nedokáže však prevádzať vysoké sumy nad 1 milión dolárov. Pritom sa spolieha na systém SWIFT.

Iné fintechy sa nespoliehajú na vlastnú platobnú infraštruktúru, ale umožňujú firemným klientom ľahšie posielať peniaze cez tradičné bankové kanále. Takto postupuje napríklad firma Payoneer. Spolieha sa na SWIFT, ale ponúka zákazníkom priateľskejšie užívateľské prostredie ako tradičné banky.

Tlaky na inovácie

Banky však cítia, že inovovať musia aj oni. Preto už používajú novší a rýchlejší systém platieb SWIFT gpi. Ten je navyše transparentnejší, pretože zákazník môže sledovať svoju platbu počas jej cesty k prijímateľovi. Funguje to ako pri sledovaní zásielky cez kuriérsku firmu.

Odborníci tvrdia, že konkurencia dravých fintechov pomáha bankám zlepšovať a inovovať svoje platobné služby. Tie už bežne s fintechmi spolupracujú alebo kupujú ich technológie. Napríklad americká Citi spolupracuje s platobnou firmou PayPal.

Problém fintechov pri medzinárodných platbách je ten, že často sú „zacyklené“ vo vlastnej platobnej  infraštruktúre, ktorú sa im nedarí rozširovať či napájať na iné systémy ako je SWIFT. Aj preto odborníci predpovedajú, že v budúcnosti sa budú platobné systémy jednotlivých hráčov na trhu viac integrovať.

Slovenské banky a fintechy

Banky na Slovensku tiež  pracujú na zavedení instantných platieb. Vďaka nim budú môcť  klienti posielať peniaze aj do zahraničných bánk v rámci SEPA priestoru v priebehu niekoľkých sekúnd. V tejto oblasti však pravdepodobne narazíme na limitovanie výšky prevádzanej sumy, takže predovšetkým firemní klienti budú stále hladať svoje preferované riešenie.

Spoluprácu s fintechmi však nevylučujú pri iných službách. Slovenská sporiteľňa s fintechmi spolupracuje najmä vďaka otvorenej infraštruktúre jej online aplikácie George. „Pred niekoľkými mesiacmi sme priniesli do Georgea v spolupráci s fintechom Dateio inováciu Moneyback, vďaka ktorej získajú ľudia odmenu za platbu kartou u obľúbených obchodníkov,“ informuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Táto najväčšia banka na Slovensku spolupracuje aj s firmami Innovatrics a Datatree. Prvá a venuje najmä biometrii a druhá sa zaoberá analýzou klientských dát.

Tatra banka už dlhšie spolupracuje so spoločnosťou Viamo, ktorá umožňuje ľuďom prevádzať peniaze cez telefónne čísla. „Spolupracujeme aj so spoločnosťou Dateio na vernostnom systéme pre našich klientov,“ dodáva Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. Okrem fintechov Tatra banka spolupracuje aj s viacerými startupmi a to najmä v oblasti digitálnych služieb.

ILUSTRAČNÉ FOTO: Austin Distel / Unsplash