Trendy

2.7.2020

Biometria pri platbách: kam až môže zájsť?

Biometria pri platbách: kam až môže zájsť?

Bratislava, 02. júl 2020 – Platba kartou a jej bezpečnosť prešla vývojom od magnetického prúžku, cez čip až po bezkontaktné platby mobilom či hodinkami.  Stále viac sa pri platbách objavuje aj biometria. Kam tento trend môže viesť?

Keď pred pár rokmi začal Apple používať odtlačok prsta na odomknutie iPhonov, spustili biometrickú lavínu aj v platobnom biznise. Dnes už biometriu v rôznej forme využívajú aj slovenské banky.

Čoskoro sa na trhu objavilo rozpoznávanie tváre a hlasu. Dnes existujú aplikácie, ktoré porovnajú vašu selfie fotku s fotkou z vášho občianskeho preukazu či pasu. Tiež rozhovor s mobilom cez aplikáciu Siri alebo Alexa už nie je len o počasí, ale môžete hlasovej asistentke prikázať  urobiť prevod z účtu na účet.

Banky zareagovali rýchlo

Banky veľmi rýchlo začali využívať rôzne formy biometrickej technológie pri overovaní identity klientov. Medzi najbežnejšie patria odtlačok prsta, rozpoznávanie tváre či hlasová autorizácia. Špeciality ako rozpoznávanie krvného riečiska, geometrickej analýzy postavy či skenovanie očnej dúhovky a sietnice sa presadzujú pomalšie.

Veľa biometrie sa napodiv používa v krajinách Afriky či Ázie, kde je vysoká  kriminalita a miera negramotnosti. Napríklad v Indii využíva digitálne prvky ako odtlačky prstov a dúhovky v očiach viac ako miliarda ľudí. Vláda ich používa na vyplácanie sociálnych dávok.  V Brazílii banky používajú už roky skeny celej dlane pri výbere hotovosti na bankomatoch, aby tým zabránili  podvodom.

Výhodou biometrie je najmä bezpečnosť a rýchlosť

Biometria so sebou prináša najmä vyššiu bezpečnosť  a rýchlosť platby, ale aj vyšší komfort. Priložiť prst na mobil je rýchlejšie ako zadávať PIN cez POS terminál.

Biometria pomôže aj online obchodom zvýšiť tržby a znížiť počet neukončených platieb v prípade, že kupujúci zabudol svoje heslo do internet bankingu.  

Až 90 percent respondentov považovalo odtlačok prsta za najbezpečnejší spôsob, ako potvrdiť platbu. A až 40 percent ho pri platení využíva pravidelne.

Využitie a rozšírenie biometrie

Do budúcnosti by biometria mohla byť využiteľná nielen v bankách či online priestore, ale aj v kamenných obchodoch.

V banke pracovník v pobočke na základe rozpoznania tváre zas zistí, či prichádza VIP klient alebo jeho podvodný dvojník. Odtlačky prstov aj tvárovú biometriu by vedeli využívať aj na letiskách pri zrýchľovaní odbavenia cestujúcich.

O tomto trende svedčí aj vývoj obchodov bez personálu v sieti 7-Eleven v Japonsku a na Taiwane. Zákazník by mal vojsť do obchodu a potom aj zaplatiť len na základe rozpoznania jeho tváre, ktorá je spárovaná s jeho platobnou kartou.

Platby mobilom overené cez biometriu porastú podľa odborníkov veľmi rýchlo. Štúdia firmy Juniper predpokladá, že tieto platby by mohli narásť do roku 2013 o 2500 percent na dva bilióny dolárov ročne. Na porovnanie, v roku 2018 sa biometricky autentifikovali platby v objeme len 124 miliárd dolárov.

Nedostatky a nástrahy biometrie

Napriek bezpečnosti stále existujú medzi používateľmi biometrie obavyzo zneužitia osobných údajov či krádeže identity. Biometrické dáta sa však skladujú vo vysoko bezpečných databázach.

Pri hlasovej biometrii sa tiež vyskytuje isté percento nesprávneho vyhodnotenia, niektorí ľudia majú ťažko overiteľný hlas. Algoritmy sa však neustále vylepšujú a nemala by ich popliesť ani iná nálada klienta či zachrípnutie.

Blízku budúcnosť odborníci vidia v kombinácii tradičných autorizačných prvkov ako sú PIN kódy a heslá a biometrických prvkov.  V ďalekej budúcnosti sa však biometrická technológia zrejme presadí, pretože je bezpečnejšia a príjemnejšia pre používateľov.