galéria
Supermarkety ponúkajú platby už aj cez aplikáciu. Ušetria na poplatkoch za platby kartou
Bezpečnosť
12.3.2021
Bratislava, 12. marec 2021 – Viaceré štúdie naznačujú, že ešte niekoľko rokov si udržia platby kartami prvé miesto na trhu. Platby hotovosťou, ktoré si dlhodobo držia druhé miesto, však začnú ustupovať platbám cez digitálne peňaženky a to už čoskoro – v roku 2022.
Platby mobilnými aplikáciami, ktoré dokážu uschovať viacero platobných kariet – ako v reálnej peňaženke, sú na vzostupe na celom svete. Najviac sú populárne v Číne, kde trh prevalcovali domáci poskytovatelia týchto platieb. Odhaduje sa, že až 47 percent majiteľov smartfónov v Číne používa aj mobilné peňaženky. Na druhom mieste na svete je Nórsko, kde elektronické peňaženky používa až 42 percent populácie.
Na svete je dnes miliarda ľudí, ktorí mobilné peňaženky využívajú aktívne, na dennej báze. Analytici spoločnosti Mordor Intelligence predpokladajú, že najbližšie tri roky sa počet používateľov zvýši na 1,3 miliardy ľudí.
Popularita týchto platieb stúpa najviac medzi mladými ľuďmi z generácie Z a mileniálov. Napríklad v USA mobilné peňaženky používa viac ako polovica ľudí z tejto generácie najmenej raz týždenne, uvádza prieskumná spoločnosť 451 Research market. Virtuálne karty v mobile ich lákajú aj preto, lebo sú spojené vernostnými schémami a s možnosťou vidieť transakcie okamžite v mobile.
Digitálne peňaženky v mobile sú nielen pohodlné, ale aj porovnateľne bezpečné s fyzickými kartami. Využívajú kryptovacie systémy na ochranu údajov o platiteľovi aj o jeho platobnej karte. Číslo fyzickej karty sa v mobile mení na token, ktorý je unikátny.
V praxi je však ťažko rozlíšiť čo je platba peňaženkou, a čo platba kartou, ktorá je v nej uložená. Bežný človek to vôbec nevníma, banka však má informácie, akým zariadením platba prebehla. Využíva to napríklad pri službe chargeback. Vo väčšine peňaženiek je „vložená“ platobná karta, z ktorej sa platby realizujú priamo u obchodníka, alebo ich pri niektorých platobných službách možno využiť na dobíjanie zostatku.
Čo sa týka bezpečnosti, obidva spôsoby platenia majú svoje úskalia. „Je pravda, že mobilná peňaženka môže mať viacero ochranných prvkov, predovšetkým z oblasti biometrie implementovanej v mobile. Na druhej strane je zasa mobilný telefón viac náchylný na softvérový útok cez malware,“ vysvetľuje Peter Géc, člen výkonného výboru Združenia pre bankové karty (ZBK).
Pri krádeži karty či mobilu je riziko zneužitie vyššie pri fyzickej karte. Najmä pri bezkontaktnej platbe fyzickou kartou, zlodej vie urobiť platby do 50 eur bez dodatočnej autorizácie, hoci len do celkovej kumulatívnej výšky 150 eur. To sa pri platbe cez digitálnu peňaženku nemôže stať, lebo každá platba je overená aj PINom či odtlačkom prsta užívateľa mobilu, ktorý sa musí pri platbe odblokovať.
V každom prípade je terajšia ochrana spotrebiteľa nastavená na historickom maxime, takže aj v prípade zneužitia karty je asistencia zo strany banky pre klienta vysoká. „V prípade, ak platiteľ dodržiava zásady bezpečného narábania s platobnými prostriedkami, nemal by mať žiadny problém pri oboch spomenutých možnostiach platby,“ dodáva P. Géc.
Vo svete stúpa akceptácia platieb kartami v mobile aj medzi obchodníkmi. Platí to aj na Slovensku, hoci tento trend vidíme hlavne pri platbách na internete. U obchodníkov sú tieto platby tiež populárnejšie, keďže už väčšina má POS terminály, ktoré akceptujú NFC platby, na ktorých je založená aj platba mobilom.
„Google Pay a Apple Pay rastú zásadne a stávajú sa preferovanou platobnou metódou u obchodníkov najmä preto, lebo umožnili aj zjednodušenie platby cez skenovanie QR kódu. Zákazník teda nemusí zdĺhavo vypisovať svoje platobné údaje, čo zrýchľuje nákup a znižuje chybovosť,“ vysvetľuje P. Géc. Navyše sú jednoduché a majú vysoký štandard bezpečnosti.
Podľa odborníkov sa platby cez mobilné peňaženky stávajú vo svete štandardom, ale veľká revolúcia sa pri nich už nedeje.
„Je možné, že príde k ich vylepšeniu a zlepšeniu ochrany cez biometriu, ale
zásadná zmena v blízkej budúcnosti nenastane. Silná väzba na štandardy mobilných telefónov obmedzuje ďalšie možnosti rozvoja, či už v rýchlosti, spôsobe alebo bezpečnosti platieb,“ myslí si P. Géc.
FOTO: Christiann Koepke / Unsplash