Trendy

14.10.2022

Platba úsmevom namiesto karty je už realitou

Platba úsmevom namiesto karty je už realitou

Keď niektorí odborníci na inovácie v platbách pred rokmi opisovali vízu platieb bez kontaktu, len tak, že človek prejde obchodom a zaplatí bez toho, aby vytiahol peňaženku či mobil, zdalo sa to ako ďaleká budúcnosť. Ibaže budúcnosť je tu už teraz.

V súčasnosti sú realitou platby NFC čipmi, ktoré má človek všité do zápästia a na scénu nastupujú platby s biometriou. To znamená, že zaplatiť sa dá len na základe biometrických znakov, ako sú odtlačky prstov či sken dúhovky v oku.

Podľa odhadov bude môcť využívať rozpoznávanie tváre pri platbách do roku 2025 až 1,4 miliardy ľudí, čo je viac ako dvojnásobný nárast oproti roku 2020, tvrdí spoločnosť Juniper Research vo svojom odhade.

Pilotné projekty

Okrem viacerých startupov, ktoré sa týmto bezpečným a zároveň inovatívnym platbám venujú, sa do týchto vôd vnorili aj platobní giganti, ako napríklad Mastercard. V máji tohto roka preniklo do odborných médií, že táto americká kartová firma spolupracuje so spoločnosťami ako NEC, Payface, Aurus, PaybyFace, PopID a Fujitsu na minimálnych štandardoch, aby spustila platby overené biometriou.

Výsledkom spolupráce majú byť zastrešujúce pravidlá bezpečnosti a ochrana dát pri spomínaných platbách v obchodoch. „Spôsob, akým platíme, musí držať krok so spôsobom nášho života, práce a podnikania,“ vysvetľoval spoluprácu Ajay Bhalla, prezident kybernetickej spravodajskej služby Mastercardu.

Spolupráca nezostáva len v teoretickej rovine. Už v máji Mastercard spustil pilotný projekt v spolupráci s firmou Payface v sieti supermarketov St Marche v meste São Paulo v Brazílii. Zákazníci obchodu sa môžu zaregistrovať v aplikácii firmy Payface, odfotiť si vlastnú tvár a zaplatiť pri pokladni len tým, že sa usmejú.

Výhody platby tvárou

Medzi výhody platby tvárou patrí najmä bezpečnosť. Tvár vám nikto nevie ukradnúť a zneužiť. Oproti kartám je táto platobná metóda výhodnejšia v tom, že si človek nemusí pamätať heslá či PIN. Na rozdiel od platby prstom, kde je nutná čítačka odtlačkov, je tvárová platba jednoduchšia.

Veľká výzva bola pre firmu vyhnúť sa podvodníkom, ktorí by chceli zaplatiť vytlačenou fotkou či maskou. Preto tvár, ktorou sa platí, musí byť živá a urobiť istú grimasu alebo jednoducho úsmev.

Bezpečnosť je podchytená aj inak. Mastercard hovorí, že dáta zákazníkov, ktoré vstupujú do systému sú zašifrované, takže spĺňajú pravidlá ochrany osobných údajov. Sken tváre či prstu je nahradený tokenom, čo je rad alfanumerických znakov, ktorý je potom prepojený s platobnou kartou.

Systém registrácie funguje tak, že si človek odfotí svoju tvár alebo naskenuje svoj odtlačok prsta, nahrá ich do aplikácie a prepojí s platobnou kartou. Podobný systém používa odvlani aj online obchodník Amazon pri platbách v potravinách. Zákazník si tam skenuje svoju dlaň.

Mastercard plánuje túto metódu platenie tvárou rozšíriť, ak sa osvedčí, aj do Európy, na Blízky Východ a do zvyšku Ázie.

Biometrické karty na obzore

Na poli biometrie je aktívna aj americká kartová spoločnosť Visa. Tá už v marci spustila pilotné biometrické platby v spolupráci s nórskou firmou Zwipe. Tá sa zameriava na karty s odtlačkami prstov. Zaujímavé je, že na irackom trhu. Vlani sa platby zaviedli aj v Libanone. Súvisí to zrejme s tým, že v týchto krajinách nie je až taká penetrácia kartami a sú vhodné na testovanie.

Napokon aj japonské a austrálske kartové spoločnosti už spolupracujú s výrobcami biometrických kariet. Prvé biometrické karty by mali prísť na japonský trh na konci tohto roka.

Lídrom v biometrických kartách je aj švédska technologická firma Fingerprints Card. Tá spolupracuje na kartách s MasterCard, s Tescom a plánuje vydávať biometrické karty v Poľsku.

Biometrické karty majú však aj nevýhody. Keďže sú kombináciou bežnej karty a biometrického skeneru sú drahšie ako bežné platobné karty. Kým tie bežné vyjdu na pár centov, biometrická kreditka či debetka stojí až 20 eur.

--------------------------------------------------------------

Ako funguje biometrická karta

   • Majiteľ musí ísť do banky a zaregistrovať si svoj odtlačok prsta.
   • Pri platení kartou priloží prst na malý skener umiestnený na karte.
   • Aktivuje sa čítačka odtlačku prsta a spáruje ho s registrovaným.
   • Platba prebehne alebo sa zamietne, ak zhoda nie je dokonalá.

Zdroj úvodnej fotky: Adobe Stock