galéria
Supermarkety ponúkajú platby už aj cez aplikáciu. Ušetria na poplatkoch za platby kartou
Trendy
17.2.2023
Do platobného biznisu budú v budúcnosti vstupovať stále častejšie aj nové technológie postavené na Webe 3.0. Tie umožnia používateľom realizovať platby napríklad cez umelú inteligenciu.
Nová generácia webu, takzvaný Web 3.0, umožní používateľom dostávať aj osobnejšie odporúčania platieb a ponúk postavených na ich surfovacej aktivite po internete.
Odborníci sľubujú cez Web 3.0 poskytovať bezpečnejšie, chytrejšie a pritom jednoduchšie platby. Aj preto sa jeho možnosti rozhodli skúmať okrem fintechov aj takí platobní giganti ako Visa či MasterCard.
Nákupy bez karty
O čo ide? Web 3.0 charakterizuje jeho zásadná výhoda oproti dnes známemu webu. Nepočíta totiž so žiadnym monopolom pre dominantné spoločnosti. Internet by sa mal stať demokratickejší, prístupnejší a najmä bude postavený na decentralizovaných dátach technológie blockchain. Práve tá je aj v pozadí kryptomien.
Platby cez Web 3.0 by nemali byť limitované len na bežné peniaze, ale posielať by sa mali dať aj kryptomeny. Navyše rýchlosť zúčtovania platieb by mal byť okamžitá a nie v priebehu hodín či dní. To platí aj pre cezhraničné platby. Odbúrajú sa tak výmenné a transakčné poplatky.
Predstavy propagátorov tohto systému platieb sú také, že človek by mohol nakupovať napríklad na Amazone bez toho, aby niekomu dával číslo svojej kreditnej karty.
Ako skrátiť reťazec pri platbe
Na ilustráciu si ukážeme ako dnes fungujú platby v zložitom platobnom reťazci. Držiteľ karty, ktorú vydala jeho banka, si kúpi tovar u obchodníka (napr. Amazon), platba prejde cez platobnú bránu a cez sprostredkovateľov platobnej infraštruktúry (napr. Visa či Mastercard), potom sa vráti späť do banky nákupcu, ktorá skontroluje, či má jej klient dosť peňazí na účte a potom pošle informáciu o schválení platby do banky obchodníka. Až potom sa platba zrealizuje.
V tomto reťazci nakupujúci zdieľa so subjektmi v reťazci veľa svojich osobných dát ako napríklad číslo karty aj CVV kód. Verifikácia dát je nutná, aby každý v reťazci si bol istý, že nikto nepodvádza. Ide o dôveru.
A práve Web 3.0 sľubuje, že dôvera pri platbách sa dá vybudovať aj bez odovzdania časti svojich osobných dát na základe samostatnej identity (Self-Sovereign Identity). Jeho zástancovia tvrdia, že klient by mal pri platbe odhaliť len nevyhnutné osobné údaje a nie všetky a nie všetkým. V podstate by mal mať pod kontrolou svoju digitálnu identitu a osobné dáta od začiatku procesu platby až po jej koniec. Nemusel by svoje dáta odovzdávať kdekomu, kto by ich potom mohol používať na otravné reklamy.
Takže ako by mal vyzerať nákup v e-shope cez Web 3.0? Zákazník, ktorý chce nakúpiť, najprv požiada svoju banku o dôkaz, že je schopný platby. Ten si uloží vo svojej online peňaženke. Tento dôkaz predloží e-shopu, čím si ho obchodník overí v decentralizovanej účtovnej knihe. Nemusí ho už overovať v banke klienta. Navyše, banka nepotrebuje vedieť identitu obchodníka.
Nástrahy blockchainu
Web 3.0 a platobné aplikácie už lákajú mnohé startupy aj rizikový kapitál. Odborníci však varujú, že vývoj platobnej infraštruktúry postavenej na decentralizovanej databáze bude ešte nejaký čas trvať. Odhady sa pohybujú od piatich do desiatich rokov.
Skeptici však upozorňujú aj na výzvy, ktoré sú s Webom 3.0 spojené, ako napríklad efektivita nákladov, škálovateľnosť či prístupnosť pre širokú verejnosť. Pripomínajú tiež vysoké energetické náklady na prevádzku siete postavenej na technológii blockchain. Takže bezpoplatkové transakcie nemusia byť také lacné akými sa spočiatku zdajú.
Spoločnosť Intel, ktorá vyrába mikročipy, upozorňuje aj na limity tejto technológie. Hoci sa výkon mikročipov neustále zvyšuje, na hladké spustenie Webu 3.0 by svet potreboval tisícnásobne výkonnejšie mikročipy.
Napokon, využitie platieb cez web tretej generácie môže zlyhať na horšom užívateľskom zážitku. Na jeho plné využitie nebude stačiť človeku bežný internetový prehliadač, musí mať lepší, musí zvládnuť inštalovanie a ovládanie online peňaženky a aj rôzne pluginy. To môže masu bežných používateľov odradiť.
Navyše, súčasné mobily či veci s pripojením na internet nie sú pripravené prepnúť sa na Web 3.0. Bude to teda vyžadovať ešte veľa investícií do hardvéru.
Foto: Adobe Stock