galéria
Supermarkety ponúkajú platby už aj cez aplikáciu. Ušetria na poplatkoch za platby kartou
Bankové karty
15.8.2019
Bratislava, 15. august 2019 – V zahraničí sa nie vždy dá platiť kartou, občas treba aj hotovosť. Ako vyberať peniaze z bankomatu a neplatiť zbytočné poplatky?
V prvom rade, ak sa chce človek vyhnúť vysokým poplatkom za výber z bankomatu, mal by vyberať hotovosť menej často. Je rozdiel, keď si vyberiete 20 eur a zaplatíte poplatok 5 eur, ako keď si vyberiete jeden raz vyššiu sumu pri rovnakom poplatku.
Preto ak už vyberáte hotovosť, oplatí sa vyberať vyššiu sumu. Niektoré banky výber vyššej sumy podporujú aj nastavením poplatkov. Napríklad mBank si účtuje euro za výber len vtedy, keď klient vyberie sumu pod 70 eur.
Ďalšie pravidlo pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí je, že treba používať najmä debetnú kartu, pretože výbery kreditkou sú drahšie aj o niekoľko eur.
Dobrá rada je tiež vyberať z bankomatov svojej banky alebo tej istej bankovej skupiny. Vtedy je poplatok za výber nulový alebo za niekoľko centov. V cudzej banke výjde poplatok za výber hotovoti až niekoľko eur.
Ak máte účet v Slovenskej sporiteľni, nájdite si bankomaty Erste bank. Podobne klienti VÚB by mohli hľadať bankomaty Intesa Sanpaolo. Nie všetky banky sa však volajú tak, ako materská. Názvy sesterských bánk v jednotlivých krajinách si môžete nájsť na webe svojej banky.
Pri výbere hotovosti z bankomatu v cudzine si dávajte pozor aj na to, odkiaľ peniaze vyťahujete. Nie všetky bankomaty patria bankám, ale spravujú ich aj iné spoločnosti.
Podľa odborníkov si treba dávať pozor najmä na podozrivo vyzerajúce bankomaty bez loga bánk či na netradičných miestach. Nebezpečenstvo podozrivo vyzerajúcich bankomatov je najmä v „skimmingu“, čo je skopírovanie dát obsiahnutých na platobnej karte. Takto získané údaje dokážu zlodeji použiť na vytvorenie falošnej karty a platiť ňou v zahraničí. Údaje z karty sa predávajú aj na čiernom trhu. Banky síce už inštalujú na bankomaty chrániče klávesnice, ale je vhodné si pri zadávaní PIN zakrývať klávesnicu aj rukou.
Bankomaty v drahých hoteloch zas môžu mať okrem bežných bankových poplatkov dodatočné poplatky za výber hotovosti, o ktorých by vás mali infomovať na obrazovke. Poplatky sa môžu pohybovať aj v niekoľkých eurách, ale máte možnosť ich odmietnúť a vyberať hotovosť inde.
Výšku poplatku za výber z bankomatu v zahraničí sa skladá nielen z poplatku banke. Navyše môžete zaplatiť aj konverzný poplatok za spracovanie transakcie v cudzej mene. A napokon aj poplatok správcovi bankomatu. Takže výber hotovosti môže vyjsť celkom draho.
Banky si určujú poplatky dvoma spôsobmi. Buď percentom z čiastky výberu s istým stropom alebo fixnou sumou. Prípadne kombináciou oboch.
Slovenská sporiteľňa si napríklad zaúčtuje fixný poplatok 5 eur za výber z cudzieho bankomatu v zahraničí. Ak vyberáte chorvátske kuny zaplatíte navyše konverzný poplatok vo výške 2% zo sumy, ale maximálne 3 eurá. Iné banky môžu mať konverzný poplatok skrytý už vo výmennom kurze.
Celková výška poplatku napokon závisí aj od meny vyberaných peňazí a jej konverzného kurzu.
Zvyčajne je výber z bankomatov v iných menách ako v eure zúčtovaný výmenným kurzom kartovej spoločnosti, alebo kurzom banky platným v deň spracovania transakcie, čo nemusí byť totožné s dňom výberu. Aktuálny prepočítací kurz sa môže meniť podľa typu platobnej karty, pretože každá kartová spoločnosť má svoj výmenný kurz.
V zahrančí si treba dávať pozor aj na službu DCC (Dynamic Currency Conversion), ktorá je v niektorých bankomatoch. Ide pri nej o to, že bankomat človeku ponúkne pri výbere dve možnosti – zúčtovanie transakcie za okamžitý kurz v lokálnej mene, napríklad v chorvátskych kunách, alebo zúčtovanie neskôr v mene účtu, ku ktorému je karta vydaná, teda v eurách.
Pozor však na to, lebo kurz, ktorý vám ponúkne bankomat, nemusí byť vždy výhodnejší, ako kurz vašej banky. Odborníci dokonca upozorňujú, že výmenný kurz v bankomate býva často horší ako v banke. Výhodou tejto služby je jedine v tom, že hneď vidíte, v akom kurze ste si vybrané peniaze zamenili.
1. Vyberajte si bankomaty vlastnej bankovej skupiny.
2. Nevyberajte peniaze z bankomatu často a príliš malé sumy.
3. Nevyberajte z bankomatu kreditkou.
4. Dajte si pozor na konverzný kurz v bankomate.
5. Pri zadávaní PIN čísla si klávesnicu prekryte rukou.
6. Dbajte na to, aby pri výbere z bankomatu čakajúci za vami dodržali diskrétnu zónu.
7. Ak vám bankomat nevydá celú sumu bez zobrazenia upozornenia na displeji, neodchádzajte od bankomatu a zavolajte políciu.