galéria
Supermarkety ponúkajú platby už aj cez aplikáciu. Ušetria na poplatkoch za platby kartou
Bezhotovostné platby
25.1.2021
Bratislava, 25. január 2021 – Minulý rok nebol pre ekonomiku priaznivý najmä pre koronakrízu. Lenže tá posilnila niekoľko trendov platobnom biznise, ktoré sa prejavia aj v tomto roku.
Bezkontaktné a zrýchlené platby, automatizácia sporenia, mikro platby, platby spojené s dodatočnými identifikačnými údajmi (napríklad o mieste platby), vyššia bezpečnosť platieb aj dravejšia konkurencia. To sú top trendy, ktoré sa v tomto roku prejavia v platobnom biznise.
Popularitu bezkontaktných platieb stúpa už niekoľko rokov, ale koronakríza v spojení s prísnejšou hygienou a odstupom ľudí tento trend ešte zrýchlila. Potvrdzuje to aj nedávny prieskum od Deloitte Digital v USA. Ten ukázal, že štvrtina opýtaných Američanov povedala, že plánujú používať digitálne platby častejšie a skoro polovica priznala, že mobilné platby sú im pohodlnejšie, ako vyťahovať peniaze z peňaženky.
Otázne je, či prechod k bezkontaktným digitálnym platbám, ktoré koronakríza urýchlila, bude permanentný, alebo sa zvyky ľudí vrátia do starých koľají. Podľa odborníkov na platby zo Združenia pre bankové karty (ZBK) určite nastane posun do normálu, hoci niektoré návyky sa pravdepodobne nezmenia.
„Minimálny pokles bude pri platbách na internete alebo pri prevzatí tovaru u kuriéra, kde momentálne platba kartou rapídne rastie,“ myslí si Peter Géc, člen výkonného výboru ZBK.
Udržateľný nárast bezkontaktných digitálnych platieb podľa neho nebude dlhodobo taký radikálny, ale bude stále badateľný.
Od začiatku tohto roka začala naplno fungovať smernica o platobných službách (PSD2). Tá by mala priniesť na trh nové platobné riešenia. „Zatiaľ vidíme iba banky, ktoré umožňujú pripojenie účtov iných bánk do svojho profilu v internet bankingu. Ďalšie zmeny by mali nastať v štandarde 3D secure pri platbách kartami na internete,“ dodáva P. Géc.
Výsledkom bude eliminácia manuálneho vkladania dodatočného autorizačného kódu doručeného smskou alebo e-mailom. Všetko by malo prebiehať jednoduchšie – cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking.
Na druhej strane, pre banky bude výzvou aplikácia nových prísnejších pravidiel silnejšej autentifikácie (strong customer authentification – SCA) pri elektronických platbách na internete. Tá platí od nového roka. Tam je vyžadované dodatočné overenie platby napríklad ePINom alebo biometriou. Budú sa pasovať so zachovaním pohodlnosti a rýchlosť pri zvýšenej bezpečnosti.
V tomto roku bude pre banky najväčšou výzvou pri bezhotovostných platbách nielen ich rýchla reakcia na nové platobné štandardy v rámci PSD2, ale aj na mimobankovú konkurenciu v podobe fintechov.
„Stret týchto svetov v praxi ešte nemá precedens v takomto merítku, preto to bude výzva pre obidve strany a samozrejme aj regulátora,“ myslí si P. Géc. „Väčšina nových finančných inštitúcií má veľmi silný akcent na digitalizáciu. V budúcnosti bude veľmi ťažké odlíšiť čo bude fintech a čo nie.“
Jedným z trendov v tomto roku bude aj „odchytávanie“ ľudí fintechmi – tých ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za účet v banke. Ponúknu im účty zadarmo či mikropôžičky cez mobil. Trh s týmito „underbanking“ zákazníkmi je stále veľký. Podľa údajov Svetovej banky je na svete 1,7 miliardy ľudí bez bankové účtu, ale dve tretiny z nich vlastnia mobil.
Banky aj fintechy budú venovať pozornosť aj dôslednej analýze platieb klientov. Na základe získaných dát im budú ponúkať iné produkty na mieru, ako napríklad automatické sporenie, úverový rating, wealth management či investovanie. Klient nepohrdne ani odporúčaniami v konkrétnych životných situáciach, či zľavami na nákupy v rámci lojalitných systémov.
V tomto roku bude pokračovať aj postupný nástup IoT platieb, keď si auto samo zaplatí za parkovanie či tankovanie.
Blockchain, technológia decentralizovanej databázy, naberie na sile, pretože medzinárodné platby sú stále viac žiadanejšie. Banky a iné platobné inštitúcie chcú, aby boli bezpečné, rýchle a lacnejšie. Toto všetko technológia blockchain ponúka.
Lenže odborníci zo ZBK sú k tejto technológii zatiaľ opatrní. „Blockchain je stále skôr marketingový pojem ako nastupujúci štandard,“ dodáva P. Géc. „Je to skôr paralelný platobný systém k dnešnému ako jeho vylepšenie. V našom teritóriu chýba reálna implementácia vo väčšom merítku.“
Väčšiu budúcnosť vidí odborník vo využití biometrie pri overovaní platieb. Snímanie tváre alebo otlačku prsta sa podľa neho pravdepodobne dostane na platobný terminál, takže sa začne dlhá cesta upúšťania o klasického PINu.
FOTO: Obi Onyeador / Unsplash