Bezpečnosť

6.10.2021

Dôraz na bezpečnosť platieb vytvára nové podnikateľské príležitosti

Dôraz na bezpečnosť platieb vytvára nové podnikateľské príležitosti

Bratislava, 06. október 2021 – Digitálne produkty ponúkajúce služby v oblasti ochrany pred kybernetickými podvodmi, majú v najbližšej dekáde potenciál na ročný rast o 15 percent. Predpovedá to spoločnosť Prophecy Market Insights. Kým predvlani mal tento trh hodnotu necelých päť miliárd dolárov, na konci tejto dekády by to už malo byť skoro 19 miliárd dolárov.  

Za rozvoj tohto biznisu môže najmä nárast online nakupovania a s ním aj potreba platiť za tovar elektronicky či kartou. Do boja s online kriminalitou investujú prostriedky nielen veľké platobné spoločnosti ako Visa a Mastercard, fondy rizikového kapitálu, ale aj množstvo inovatívnych startupov, všíma si web Paymentsdive.

Viac platieb, viac podvodov

Pred desiatimi rokmi bol online gambling ešte v plienkach, kryptomeny boli len pre IT fajnšmekrov, nakupovanie cez internet ešte len vznikalo a služby „kúp teraz a zaplať neskôr“ (buy now pay later) existovali len v kamenných predajniach.

Pandémia koronavírusu ešte viac urýchlila prechod firiem aj zákazníkov do online priestoru. Trh s digitálnymi platbami by preto mohol narásť za päť rokov dvojnásobne z dnešných 5,4 miliárd dolárov na viac ako 11 miliárd dolárov, tvrdí v štúdii ResearchAndMarkets.com.

S nárastom online biznisu však rastie aj počet podvodných transakcií či útokov na platobné karty. Podozrivé platby v online priestore v USA sa za prvé štyri mesiace tohto roka viac ako zdvojnásobili v porovnaní so poslednými štyrmi mesiacmi vlaňajška, pripomína v blogu firma TransUnion. V roku 2020 došlo napríklad v Česku k 100 % nárastu phishingových útokov.

Aj preto na na trhu množia firmy, ktoré ponúkajú antifraudové softvéry pre platobné spoločnosti. Výskumná firma Forrester zistila, že spoločnosti zamerané na bezpečnosť platieb sú na trhu už skoro štyri desiatky s tržbami viac ako milión dolárov. Navyše, tieto spoločnosti dopĺňa záplava menších startupov, ktoré sa pokúšajú uspieť na tomto rýchlo sa rozvíjajúcom poli.

Bezpečné platby ako konkurenčná výhoda

Prím na poli bezpečnosti platieb majú veľké firmy ako IMB či Experian, ale aktívne sú aj platobné spoločnosti Visa, Mastercard či American Express. Všetci títo giganti už dekádu investujú do firiem, ktoré sa venujú bezpečnosti platieb od digitálnej identity, cez chargeback, až po biometriu. V apríli tohto roka Mastercard kúpil firmu Ekata, ktorá sa zaoberá overovaním identity klientov za 850 miliónov dolárov.

Sukhmani Dev, senior vice prezident digitálnych platieb Mastercard v Kanade, akvizíciu komentoval s tým, že vidí potenciál v boji proti online platobným podvodom a v kybernetickej bezpečnosti. Podobne obhajoval akvizíciu firmy Tink, ktorá sa venuje open bankingu, šéf Visa Alfred Kelly.

Nejde len o to urobiť platby bezpečnými. Menšie riziko podvodu je pre kartové firmy konkurenčná výhoda oproti dravej konkurencii malých fintechov.

Prílev kapitálu

Rastúci segment digitálnych bezpečnostných firiem už objavili aj fondy s rizikových kapitálom. A nejde o drobné. Napríklad firma Forter, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou online platieb, v máji tohto roka získala od súkromných investorov 300 miliónov dolárov.

Peniaze od investorov používajú bezpečnostné firmy aj na expanziu. Feedzai, platforma finančného rizikového manažmentu nedávno zhltla firmu Revenlock, ktorá sa špecializuje na behaviorálnu analýzu a biometriu.

Bezpečnostné firmy dokonca mieria na Wall Street, aby získali dodatočný kapitál na rozvoj. Nedávno tam vstúpila Riskified a na burzu sa chystá aj firma Socure, ktorá sa venuje overovaniu totožnosti.

Rizikový kapitál cíti aj naďalej obrovské možnosti na rast antifraudových firiem aj preto, že banky rozvíjajú otvorené bankovníctvo, v rámci ktorého zdieľajú dáta s tretími stranami. S tým sú spojené aj nové bezpečnostné výzvy.

FOTO: Marvin Meyer / Unsplash, CC0