Bankové karty

28.7.2020

Platobné karty sú už aj recyklovateľné

Platobné karty sú už aj recyklovateľné

Bratislava, 28. august 2020 – Dopyt po zelených technológiách už ovplyvňuje aj kartový biznis. Plasty sú nahrádzané materiálmi, ktoré vie príroda rozložiť.

Platobné karty sú dnes väčšinou z plastu, na ktorom sú aj iné metalické materiály či syntetické lepidlá. Karty majú životnosť len tri či štyri roky, a potom ich banky likvidujú. Niektoré sa zničia dokonca ešte skôr ako uplynie ich životnosť, keďže držitelia ich používajú často, prípadne nešetrne.

Keďže platobných kariet je na Slovensku skoro toľko ako obyvateľov, len v prvom štvrťroku ich bolo na trhu viac ako 5,3 milióna, ide o veľké množstvo plastu v obehu a v budúcnosti o množstvo potenciálneho odpadu. Vo svetovom meradle ide o miliardy plastových kariet, ktoré každoročne vyprodukujú okolo 5,7 milióna ton odpadu.

Zelené riešenia pre karty

Niektorí vydavatelia kariet si však povedali, že v ére zelených riešení by aj plastové karty mohli byť ekologickejšie. Najnovšie spoločnosť Visa v spolupráci s firmou CPI Card Group vydáva kartu Earthwise High Content Card, ktorá je vyrobená z 98 percentného upcyklovaného plastu.

A čo je to upcyklácia? Je to kreatívne opätovné využitie zbytkových alebo nepotrebných materiálov na veci vyššej kvality, umeleckej alebo environmentálnej hodnoty.

Okrem toho, že táto „zelená“ karta znižuje množstvo plastového odpadu, podporuje aj duálne rozhranie pre kontaktné, ako aj bezkontaktné platby.

Dopyt o zelené karty je aj medzi zákazníkmi

Visa aj spoločnosť CPI touto kartou reagujú aj na preferencie ľudí. Až 73 percent respondentov v prieskume uviedlo, že je pre nich dôležité, aby finančná inštitúcia bola ohľaduplná k životnému prostrediu a viac ako 57 percent vyjadrilo záujem o kartu vyrobenú z recyklovaných materiálov.

Karta Earthwise High Content sa vyrába pomocou technológie rPETG, ktorá sa kombinuje s neplastovými komponentmi, vrátane čipu EMV, antény a lepidiel. Firma CPI dúfa, že jej pilotný projekt povzbudí aj iných emitentov kariet, aby ich „ozelenili“.

Aj MasterCard je zelenší

MasterCard zas v júli predstavil iniciatívu za výrobu eco-friendly platobných kariet. Odvtedy sa do nej zapojilo už viac ako 60 finančných domov, medzi nimi aj veľké svetové banky ako napríklad Santander či Crédit Agricole.

Tajwanská banka DBS už dokonca oznámila, že ide vyrábať platobné karty na báze kyseliny polymliečnej (PLA). Tento polymér je obnoviteľný a biorozložiteľný. Navyše nevylučuje do prírody žiadne toxické plyny pri spaľovaní.  A napokon je kompatibilný s magnetickým prúžkom či bezkontaktnými technológiami na karte.

MasterCard dokonca vytvoril zoznam obnoviteľných materiálov, z ktorých môžu byť karty vyrobené. Ten môže pomôcť bankám orientovať sa pri zmene výroby.

Odborníci však upozorňujú, že zelené karty budú zrejme drahšie na výrobu.

Aké materiály sa používali na karty

Okrem plastov sa dnes na výrobu platobných kariet používajú aj iné materiály. Populárne sú v poslednom čase metalické karty. Vydržia dlhšie ako plastové a dizajnovo sú príťažlivé aj pre mileniálov. Pochopil to napríklad aj Apple, ktorý vydal svoju titánovú kreditku ešte minulý rok. V USA je populárna, napriek tomu, že nie je až taká praktická na nosenie a ponúka menej vernostných zliav ako bežné kreditky.

V minulosti sa zase prvé platobné karty vyrábali z kartónu. Z toho materiálu bola aj prvá kreditka od firmy Diners v 50-rokoch minulého storočia. O dekádu neskôr sa už karty vyrábali z plastu (PVC) a táto technológia pretrvala až dodnes. Menili sa len bezpečnostné prvky na karte ako sú magnetický prúžok, čipy alebo hologramy.